• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/211082842264484

Köyümüzün Tarihi

Tarihi

                Köyün kuruluşu 15. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır . Eski adı Fotinos olan köy, daha önceleri Zincirlitaş köyü ile bir muhtarlık halindeydi. Fotinos ismini, ışık ve güzellik anlamına gelen Rumca olan Fotino kelimesinden aldığı bilinmektedir. Köyün bir yerleşim yeri olarak seçilmesi ilk kez, Hacıahmet oğulları, Hıroğulları, Hatipoğulları tarafından olmuştur. Bu aileler köye Zincirlitaş’tan gelmiştir. Diğer aileler ilk kez yurt yaylasında ve bugünkü adıyla Uzuntarla köyünde kaldıktan sonra köye gelmişlerdir. Trabzon’un fethinden sonra (1461) köye gelip yerleşen bu aileler, ormanlık bölgeleri ziraat alanları haline çevirerek, bu köyü bir yerleşim alanı haline getirmişlerdir. 1940'lı yıllarda köy iki muhtarlığa ayrılmıştır; Zincirlitaş ve Kabataş. Köy adlarının değiştirildiği dönemde toprakları içinde bulunan Karataş taşının adı değişikliğe uğrayarak Kabataş şekliyle köyün adı olarak belirlenmiştir.1681 tarihli Avariz Haneleri Defterinde, Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 14 köyden biridir.Köyün adın ın bir Oğuz boyu olan “Fotın-uz” dan geldiği söylenmektedir.İlk yerleşenleri Alioğulları (Öksüzler, Erdoğanlar, Öztürkler ) Karamahmutoğulları (Aydın,Kara,Özçelik ve Gülah’lar) Hacıibrahimoğulları (Albayrak, Özdemir, Yıldız, Tak) Cırkalılar (Yaz, Akaydın) Hacıislamoğulları (Ersoy)lardır. Hacıahmetoğulları, Hıroğulları ve Hatipoğulları, Doğu Anadoludan gelen ailelerdir.

                Köyden üç kez değişik dönemlerde muhacir aileler ayrılmıştır. 1929‘da Bayburt’a bağlı Aydıntepe, Domla, Sığırsı, Maden köylerine; 1933‘te Maçka’nın Zakine, Livera, Kiremitli köylerine; 1965‘te Hatay’ın Kırıkhan ilçesine yaklaşık 100 hane göç etmiştir.

                Tabanoğlu Hasan Efendi, Küllahoğlu Muhammet Efendi, Cincoğlu Muhammet Efendi ve Keleşoğlu Feryüz Efendi köyümüzün yetiştirdiği ünlü din adamlarındandır. Kurtuluş Savaşı'nda halkına önderlik yaparak Ruslar'a karşı savaşan Hacı İbrahimoğullarından Kahraman Ağa köyümüzün önemli kişilerindendir. Ayrıca Cincoğlu Ali Bilgin, Mehmet Kaban,Mustafa Öksüz ve Mehmet Günel (Kısır Efendi) Kurtuluş Savaşında, Kukoğullarından Yusuf Kukoğlu'da Kop dağında Ruslara karşı şehit olarak kahramanca savaşan diğer köylülerdendir.

                300 sene önce yapıldığı söylenen köy camisinin süsleme sanatı bir tarihi eser olduğunu kanıtlamaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün koruma ve bakım altına alınmıştır. Köydeki diğer sosyal hizmetler genellikle 1970‘li yıllardan sonra başlamıştır. Bu hizmetler devlet ve köylü işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Su, yol, elektrik, ilköğretim binası, sağlık evi, çay alım evi hizmet vermektedir. Bu binalardan ilköğretim okulu ve sağlık evi nüfus azlığından dolayı hizmet vermemektedir. İlkokul 1950 yılında faaliyete geçmiştir. 1980 yılında da ortaokul binası hizmete açılmıştır.

Kültür

                Köylüler dini inançlarına bağlı, adet, gelenek ve göreneklerine saygılıdır. Aile ve toplum ilişkileri ileri bir düzeydedir. Karadeniz yöresinin halk oyunları ve çalgı aletlerinden kaval ve kemençe halkımızın eğlencelerinde önemli yer tutar. Atışmalar gittikçe önemini kaybetmektedir. Eski atışmacılarımızdan Ramoğlu Emin Efendi, Hacı Osmanoğlu Hüseyin Efendi, Küllahoğlu Mustafa, Kukuloğlu Muhammet ve Kısır Efendi, Hacı Ahmet Efendi anmaya değer kişilerdir. Aileler arasında yardımlaşma ve dayanışma ileri düzeydedir. Kan davası yoktur. Köy halkı gün geçtikçe sosyal ve ekonomik yapısını geliştirmektedir .

Coğrafya

Trabzon iline 79 km, Çaykara ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  • Her mevsim yağışlıdır.
  • Maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir.
  • Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
  • Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir.
  • Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir.
  • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir.
  • Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir.
  • Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

450

2000

282

1997

264

Ekonomi

                Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dar ölçekte tarım ve hayvancılığın dışında son zamanlarda fındık, çay ve kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Fakat tarım ve hayvancılık geçimi sağlamaya elverişli değildir. Nüfusun %75'i gurbetçi, %15'i kamu kuruluşlarında görevli, %5'i tüccar ve sanatkar, %5'i kamu kuruluşlarından emeklidir. Kadınların ancak %5'i meslek sahibidir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

                Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Verdiği Göçler

Kabataş köyü;

1929 sellerinden sonra Bayburt’a Gümüşdamla,Sığırcı;Madan,

1933’te Maçka Zakine Livera,Kiremitli

1965’te Hatay Kırıkhan’a göç vermiştir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret96774
KİTAP
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Takvim
Saat